صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > دکتر زهرا حق‌شناس: فقط دوست دارم معلم باشم

 


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگو با برگزیدگان نوزدهمین جشنواره ابن‌سینا

دکتر زهرا حق‌شناس: فقط دوست دارم معلم باشم

دریافت فیلم

حیفم آمد این مصاحبه را تنظیم کنم و  به  تواضع بی‌نظیر و مثال‌زدنی دکتر حق‌شناس اشاره‌ای نکنم هرچند که روحیه متواضع او کار را برای انجام مصاحبه سخت کرده بود اما نگاه متفاوت، کلام پرمهر و لبریز از عشق این پزشک برجسته‌ایرانی، به گفته احمد شاملو، بوی ناب انسانیت می‌داد. کلامی که در قالب کلمات نمی‌گنجد،  از دل برمی‌آید و بر دل می‌نشیند. شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنم.

لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه حیطه‌ای برگزیده شدید؟
دکتر زهرا حق‌شناس متخصص کودکان و فوق تخصص غدد کودکان و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی هستم. در جشنواره ابن‌سینا به‌عنوان آموزشگر برتر انتخاب شدم هرچند که خودم را در این اندازه نمی‌دانم.

شما به‌عنوان آموزشگر برتر چه اصولی را در آموزش رعایت می‌کنید؟
من فقط دوست دارم معلم باشم. دانشجویانم را دوست دارم و سعی می‌کنم هرچه را که می‌دانم به آنان یاد بدهم.

چقدر جشنواره ابن‌سینا را می‌شناسید و فکر می‌کنید چه تأثیری در شناسایی آموزشگران برتر دارد؟
از طریق فراخوانی که داده می‌شد و می‌خواستند افرادی که کار برجسته‌ای دارند در جشنواره شرکت کنند؛ با آن آشنا بودم. ولی چون فکر می‌کردم کار خاصی نکرده‌ام هیچ‌وقت در این فراخوان نام‌نویسی نکردم.

فردی که می‌خواهد رشته اطفال بخواند باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟
باید مهربان و بچه‌دوست باشد و ترجیحاً بچه داشته باشد. باید بتواند حس ناراحتی و اضطراب فردی که بچه‌اش بیمار شده را درک کند.

و سخن پایانی؟
هرکس هر راهی را که انتخاب کرد مطمئن باشد که آن راه را دوست دارد چون اگر کاری را دوست داشته باشد در آن موفق می‌شود. یکی از این کارها معلمی است. من اگر بدانم معلمی را،  شاگردانم را و درس دادن را دوست دارم سراغ آن می‌روم.  الآن هم خوشحالم که معلم هستم. در آخر ممنونم از اینکه من رو انتخاب کردند ولی همکاران بسیاری دارم که شایسته‌تر از من هستند و واقعاً در مقابل آن‌ها و عزیزانی که من را انتخاب کردند شرمنده‌ام.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان


٠٨:٣٩ - شنبه ٤ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٧٤٧٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٩٤خروج